0%
Posted inReklam

Reklam Panoları Hakkında Bilmediğiniz 7 İlginç Gerçek

Reklam Panoları Hakkında Bilmediğiniz 7 İlginç Gerçek;

Her gün ilan panoları görüyorsunuz, ama onlar hakkında gerçekten ne biliyor musunuz? Tabii, muhtemelen bazı temel gerçekleri biliyorsunuzdur. Reklam panolarıyla ilgili şaşırtıcı istatistiklerden bazılarını da duymuş olabilirsiniz fakat insanların yüzde 75’i dijital reklam panolarını günlük yaşamlarında fark ettiklerini bildirdi.

Yine de muhtemelen reklam panolarının tarihi,  ulaştıkları yerler veya dünyanın en büyük reklam panosunun bulunduğu yerler hakkında çok az şey biliyorsunuzdur. İşte onlar;


1. Bilinen İlk Billboard 3.000 Yıl Önce Oluşturuldu

Reklam panoları en eski reklamcılık biçimlerinden biridir. İlk gazetenin 1690’larda İngiltere’de yayınlanmasından veya 1922’de New York’ta yayınlanan ilk radyo reklamından binlerce yıl önce , Mısır’ın Thebes şehrinde bir kaçak kölenin geri dönüşü için ödül veren bir dikili taş kuruldu.

Mısırlılar bilgi yaymak için bunun etkili bir yol olduğunu çabuk anladılar. Kısa süre sonra, yasaları yayınlamak için gizlice kullanmaya başladılar, genel halkı neler olup bittiği konusunda bilgilendirmek için göze çarpan bir çıkış noktası buldular.

O zamana kadar mevcut tek kitle iletişim aracı kamuya açık toplantı ya da sözlü sözlerdi. Bu billboard öncüleri bir kerede birçok kişiye bir mesaj dağıtma etkinliğine dikkat çekti.

2. Elektronik Billboardlar En Az Yüz Yıldır Etrafımızda

Günümüz dijital reklam panosu 2000’li yılların başında giriş yaptı. Ancak elektronik reklam panosunun geçmişi çok daha geriye dayanıyor. İlk reklam panosu öncüsü Oscar J. Gude, 1904’te New York’taki dünyanın ilk elektrik işaretlerinden birini yerleştirdi. Bu tabela Trimble Whisky için yanıp sönen bir mesaj verdi.

3. Madrid’deki Dünyanın En Büyük Billboardu

Bu yılın başlarında, Madrid, İspanya, herkesin önüne koyan bir ilan verdi.

5.265 metrekarede olan bir billboard!

Guinness’e göre, Madrid ilan panosu en büyük kurulun önceki rekorunu 265 metrekare aştı. Kurul, Ford Espana’nın reklamını yaptı. Kampanyanın tamamlanmasından sonra, Ford reklam panosunun materyallerini engelli insanlara hizmet veren bir iş bulma merkezi olan Apascovi Vakfı’na bağışladı.

4. Times Square’da Olan Billboardlar Uzayda Görünebilir

Times Meydanı’nda olan  reklam panolarının parlamasının uzaydan görülebileceğini biliyor muydunuz?

Expedition 35’ten bir mürettebat üyesi 2013 görevinde New York şehrinin fotoğraflarını çekti. Astronotlar, çok fazla yer tespit edemediklerini, ancak Manhattan’ın ortasındaki uzun bir dikdörtgen olan Central Park’ı ve parkın hemen yanındaki parlak ışıklı Times Meydanı reklam panolarını açıkça gördüklerini söylediler.

5. Kokulu Reklam Panoları

Duyularınız arzularınızı yönetir ve reklam panolarında size çekici gelen şeyler gördüğünüzde satın almak istersiniz değil mi? Bu pano, 2010 yılında Kuzey Carolina’da bir bakkalın ilk kokulu reklam panosu olduğuna inanılan şeyi teslim ettiği zaman, fark edilen bir durum oldu.

Pano ’da hissedilebilir bir şekilde ızgara biftek kokusunun olduğu anlaşıldı ve medya da çok büyük ilgi topladı.

6. İnsanların çoğunluğu reklam panolarına dikkat etmez

Sektör tahminlerine göre, günde 4.000 adede kadar ilana maruz kalabiliriz. Bir Arbitron araştırması, insanların yüzde 71’inin sadece reklam panolarını görmediğini, aslında üzerinde ne yazdığını belirttiklerini bildirdi. Ve yarısından fazlası, daha sonra panoda gördükleri komik bir şeyi başka biriyle paylaştığını söyledi.

7. Dünyanın En Pahalı Billboard’una Tam 2,5 Milyon Dolar Masraf

Dünyanın en pahalı reklam panosu Times Meydanı’nda bulunuyor. Google, birkaç yıl önce New York’ta piyasaya çıktığında ilan panosunu kiralamak için 2,5 milyon dolar ödedi. Teknoloji devi kiralama için haftada yaklaşık 625.000 dolar ödedi bu New York’ta bir reklam panosunun ortalama maliyetinin yaklaşık 125 katı.

Günlük ortalama 300.000 kişinin trafiğine dayanarak, yaklaşık 9 milyon New Yorklu ve turistler, kiralama süresi boyunca ilan panosunu gördüler.


Bir cevap yazın