0%
Posted inPromosyon

Promosyon Fuarı Cnr Expo İstanbul’da Gerçekleşti

Promosyon Fuarında, Promosyon Cimriliği

Merhabalar;

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta sonu reklam sektörünün vazgeçilmez materyallerinden olan promosyon ürünler için her yıl tekrarlanan Promotürk fuarı, İstanbul CNR’da gerçekleşti. Fuara gitmeyi, katılmayı çok istiyordum ve fuarın son günü olan pazar günü gitme şansı yakaladım. Pazar günü öğle saatlerinde oradaydım. Fuarımız yine sadece 2 salondan oluşuyordu. Katılımcı firmalar yerini almıştı. Birinci salonda şemsiye ve yelken bayraklarla süslenmiş olan stand beni heyecanladırdı. Hemen peşinden Sanem Matbaacılığın spiral makineleri…Bu sefer diğer fuarlara göre daha güçlü, daha zengin, daha çeşitli bir fuar bekliyor bizi dedim.

Ama yine yanıldım. Belki bazı arkadaşlar bana kızakcaklardır, … daha ne olacak?, … beklentin ne? diye.


Arkadaşlar koskoca bir ülkeyiz, hemen hemen her hizmet kolunda faaliyet gösteren büyük dev firmalarımız var. Uluslararası, kıtalararası çalışan firmalarımız var. Emin olun yaptıracak alternatif promosyon ürünler bulamıyorlar, ya da yaptırmaya gerek duymuyorlar, promosyon ve reklamın gereksiz olduğunu düşünüyorlar. Bakın kendi aramızda konuştuğumuz zaman reklamın, hatta promosyon ürünün ne kadar önemli olduğunu vurgularız değil mi? Ama bunu sektöre, müşterilerimize anlatamadık, inandıramadık, çünkü bu tarz organizasyonlarda zayıf kalıyoruz. Yeterince katılmıyoruz, yeterince araştırmıyoruz, yaptığımız fuarı bile yeterince tanıtmıyoruz. Yeterince Tv reklamı vermiyoruz ve radyo reklamı vermiyoruz, özel davetiyeler göndermiyoruz, fuarda heyecanlandırıcı ve haraketlendirici ataklarda bulunmuyoruz. Aslında bu saydığım eksikler dışında en trajik olanı ise promosyon

firmalarının katlıdığı bir fuarda, çok az promosyon dağıtılmasıydı. Neredeyse hiç promosyon dağıtılmadı. Düşünün promosyon fuarında promosyon yok! Zaten bu yazıyı yazmamın en büyük sebebi de bu oldu. Çok çok başarılı olabilecek bir fuarda promosyon cimriliği.

Bir de yine kızdığım ve dikkatimi çeken, artık alışkanlık haline getirilmiş bir davranış olan, fuarı erken terketme durumu. Arkadaşlar fuar zaten 4 günlük bir fuar ve son günü pazar. Şehir dışından gelecek bir kişi, ya da yine İstanbul’dan gelecek bir kişi en uygun pazar günü gelir. Cuma- Cumartesi işlerini yoluna koyar, Pazar günü de fuarı ziyaret eder. Neden son gün bitse de gitsek hali alıyor herkesi? Neden son gün ziyaretçilere gidin artık gözüyle bakıyorsunuz?

Baya bir şikayette bulundum sanırım ama yine de beğendiğim, gitmekten keyif aldığım bir fuardı. Her yıl heyecanla bekleyeceğim.

Fuarlar her sektör için çok önemlidir. Fuarlarda dağıtılacak promosyonlar da gerçekten çok önemlidir. Anın sadece orda kalmasını engeller, fuarın ömrünü uzatır ve beklediğiniz ticari dönüşü size promosyonlar yaptırır.

İsa Çağlar Kerman

Fikriala Ajans


Bir cevap yazın