0%
Posted inTasarım

Katalog Nedir?

Katalog Tasarımı

Katalog bir firmanın ve ürettiği yada sattığı ürünlerin en detaylı olarak tanıtılmasını sağlayan araçtır. Kataloglar kuşe kâğı da tasarım detaylara göre hazırlanır, firmanın kurumsal kimliğine uygun olması gerekir. Ürünlerin detayı ve kolay anlaşılır olması önemlidir.

Kurumsal firmaların günümüzde kendilerini ifade etmek ve tanınmak için vazgeçilmezlerinden olan katalog, maliyetli olduğu gibi istenilen amaca da kolay ulaşmayı sağlar. Maliyetinin karşılığını fazlasıyla verir. Kataloglar genelde yüksek adetli, tel veya iplik dikişli kırımlı (katlamalıdır). Ekstra işçilikle gofre kabartma kısmi lak mat selefon, parlak selefon, yaldız baskısı sedef baskı deri kaplama gibi uygulamalar katalogun görünüş kalitesini artırıp göze daha çekici gelmesini sağlar. Katalogun kaliteli olması firmanın kurumsal alanın artmasına ve markalaşmasına yardımcı olur. Katalog, günümüzde daha çok firmaların veya kurumların ürün ya da hizmetlerini tanıttığı matbu kitapçıklar olarak anlaşılmaktadır. Fakat internetin gelişmesiyle birlikte e-katalog önem kazanmaya başladı. E-katalog daha az maliyetli olup firmanızın internet sitesinde kolayca yayınlanabilmektedir.

E-katalogu başka bir yazımızda detaylı olarak değerlendirip artı ve eksilerini elimizden geldiğince sizlere anlatmaya çalışacağız.

Katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  1. Katalog da kullanılan resimler yazılar zeminler birbiriyle uyum içinde ve çözünürlükleri yüksek olmalıdır. 
  2. Firmanın logosu tanıtılacak ürünler ve istenilen konu firmanın kurumsal kimliğiyle uyumlu olmalı kolay anlaşıla bilmelidir
  3. Renkler CMYK olarak çalışılmalı ve basım sırasındaki renk farklılıkları göz önünde bulundurulmalı. Gerekiyorsa renk düzeltmeleri yapılmalıdır.
  4. Kullandığımız ürünler ön planda olmalıdır, çünkü bir katalog’da amaç ürünü ön plana çıkarmaktır. Yazılarda fazla kontur (stroke) verilmemelidir.
  5. Kullanılan yazı karakterleri insanların kolay okuyabileceği karakterlerde ve puntolarda olmalır. Aksi takdirde hitap edilen kitle okumandan kaldırıp atabilir. 

Bir cevap yazın